Orlando, minu poliitiline biograafia

Ingliskeelne pealkiri
Orlando, My Political Biography
Režissöör
Paul B. Preciado
Riik
Prantsusmaa
Aasta
2023
Festival
Kumu Dokumentaal 2024
Programm
Kumu dokumentaal
Teema
LGBTQ, ajalugu, kirjandus

Virginia Woolf kirjutas „Orlando“ 1928. aastal. See oli esimene romaan, mille peategelane muutis loo kestel oma sugu. Sajand hiljem otsustas transsooline kirjanik, filosoof, kuraator ja aktivist Paul B. Preciado näidata Virginia Woolfile filmi vahendusel, kuidas tema loodud kangelane on ellu ärganud. Film esilinastus 2023. aastal Berliini filmifestivalil ja pälvis seal parima LGBT+ dokumentaalfilmi Teddy-auhinna.

Filmi tegemiseks korraldas Paul B. Preciado avaliku casting’u ja leidis nii peaosalised – kakskümmend kuus transsoolist või mittebinaarset inimest vanuses 8–70 aastat. Filmi peategelased on tulnud mängima Virginia Woolfi väljamõeldud tegelast, aga jutustavad samal ajal oma elu ning läbi 20. sajandi arhiivimaterjalide räägivad ühtaegu kõigi ajaloo Orlandode tunnustamise ja nähtavuse eest. Film järgib sama ülesehitust nagu Virginia Woolfi romaan – see on reisipäevik läbi nii intiimse kui ka poliitilise ajaloo.

„Ma lugesin Virginia Woolfi raamatut esmakordselt teismelisena Hispaanias, ammu enne seda, kui sain teada, et sooline üleminek on võimalik. Woolfi väljamõeldud tegelane võimaldas mul kujutleda oma elu, ihaldada ja kehastada muutusi. Selgub, et aastatega on minust saanud Orlando. Minu elulugu on tehtud tuhandete nähtamatute Orlandode kollektiivsest ajaloost. See on võitluse ajalugu rõhuva soo ja sugude binaarsuse režiimis. Transiks olemine ei tähenda ainult üleminekut naiselikkuselt mehelikkusele (või vastupidi), vaid osalemist sisemises „orlandostumise“ protsessis: poeetilises teekonnas, mille käigus leiutatakse uus keel enda ja maailma nimetamiseks. Sooline üleminek on ümberkujundav reis, vabaduse praktika, mitte pelgalt identiteedi loomine. Seega joonistab film portree muutuvast maailmast ning käimasolevast soolisest ja mittebinaarsest revolutsioonist.“ (Paul B. Preciado)

Paul B. Preciado on kirjanik, filosoof, kuraator ja üks juhtivaid mõtlejaid soo- ja kehapoliitika teemadel. Ta on muuhulgas olnud maineka kaasaegse kunsti näituse documenta 14 publikuprogrammi kuraator (Kassel/Ateena), 2019. aasta Veneetsia biennaali Taiwani paviljoni kuraator ja Barcelona Kaasaegse Kunsti Muuseumi (MACBA) teadusjuht. Tema raamatud on olulised allikad kväär-, trans- ja mittebinaarse kaasaegse kunsti ja aktivismi mõtestamisel. Preciado sündis Hispaanias ja elab Pariisis.

Filmi eestikeelsete subtiitrite eest täname Festhearti.

Režissöör
Paul B. Preciado
Produtsent
Yaël Fogiel, Laetitia Gonzalez
Operaator
Victor Zébo
Monteerija
Yotam Ben-David
Helilooja
Clara Deshayes
Produktsioon
Les Films du Poisson
Rahvusvaheline müük
The Party Film Sales
Kestus
Keel
prantsuse
Subtiitrid
eesti, inglise
Teised festivalid
Berlin

Seansid

Kumu auditoorium KUMU
SeanssOrlando, minu poliitiline biograafia
Subtiitrideesti, inglise
Treiler