KUMU DOC : PÖFF

Paradiisikatked

Ingliskeelne pealkiri
Fragments of Paradise
Režissöör
K. D. Davison
Riik
USA
Aasta
2022
Programm
Kumu dokumentaal

Harukordne dokumentaal leedu-ameerika filmitegijast, luuletajast, kunstnikust, kriitikust, arhivaarist ja Ameerika avangardfilmi ristiisaks kutsutud Jonas Mekasest (1922‒2019), kelle teened ja panus filmikunsti mõtestamisse, populariseerimisse, levitamisse, kogumisse ja säilitamisse on hindamatu.

Pärast saabumist New Yorki ja 16 mm amatöörfilmikaamera ostmist 1949. aastal hakkas Mekas lühikeste hetkedena jäädvustama oma igapäevaelu, ja nii seitsekümmend aastat järjest. Need n-ö päevikud, milles on tunda eemalolekut, nukrust ja poeesiat, muutusid avangardfilmiajaloo oluliseks osaks, mälumaastikeks, mis hõlmavad rikkalikult kaadreid ka tollasest filmi- ja kultuurielust laiemalt. Nooruspõlve purustanud ajalugu jäi aga hõljuvaks taagaks ja igatsus koduküla järele melanhoolseks varjuks elu lõpuni.

Filmi autor toob välja Mekase elu märgilised hetked. Ta ehitab filmi üles, andes dokumentaalile tõelise südamerütmi Mekase filmiklippide ja Jarmuschi, Watersi, Scorsese, Warholi, Ginsbergi jt kommentaaride põimimisega.

Empaatiline ja tunnetuslik lugu mehest, kes kuulutas elu lõpuni avangardfilmi evangeeliumi ja poeesiat, kes võitles teiste loomingu eest rohkem kui enda oma eest, kes kandis sisimas minevikumälestusi, kuid mõtles tulevikule, kes ei pidanud lugu kuulsusest, vaid hetkes tabatud pilguheidust ilule paradiisis.

Filmiõhtu juhatab sisse filmirežissöör Marko Raat.

Režissöör
K. D. Davison
Produtsent
K.D. Davison, Leanne Cherundolo, Elyse Frenchman, Matthew O. Henderson
Operaator
Bill Kirstein
Monteerija
Michael Levine
Helilooja
Osei Essed, Saul Simon MacWilliams
Produktsioon
Kunhardt Films
Kestus
Keel
inglise, leedu
Subtiitrid
inglise
Teised festivalid
Venice, London

Seansid

Kumu auditoorium KUMU
SeanssParadiisikatked
Subtiitridinglise
Treiler