Ürglooduse taastamine
Isabella Tree ja Charlie Burrell pärivad 1980. aastatel 1400 hektari suuruse Kneppi kinnistu Londoni lähistel Lääne-Sussexis. Esmalt püüab perekond mõisat moderniseerides jätkata esivanemate 400 aastat kestnud intensiivse tööstusliku põllumajandusega, ent see osutub jätkusuutmatuks. Maa ei anna saaki, loodus hääbub, liigirikkus kaob, haihtunud on turteltuvid, toonekured, kogu ökosüsteem on kurnatud ja halvatud.
Nad teevad riskantse otsuse, loobuvad ajalooliste mõisate traditsioonilisest põllumajandusest ja püüavad loodust elule äratada, anda talle vabadus. Ümberkujundamine ei ole lihtne. Lisaks kahjulikule umbrohule seistakse silmitsi süüdistavate naabrite ja aeganõudva bürokraatiaga.
David Alleni film jälgib pere keerukat teekonda, tagasilööke ja võidukäike kuni uue keskkonna loomiseni, kus askeldavad iidsed sea- ja veisetõud, metsikud ponid ja hirved, näeme õites hekke, usinaid kopraid, toonekurgi ja maagilisi liblikaparvi.
See liigirikkuse tagasitoomise ennastsalgav ponnistus oli esimene omataoline Suurbritannias ja üks olulisemaid ümberkujundamise näiteid kogu Euroopas.
BAFTA ja Emmy auhindadega pärjatud Tim Craggi ja Simon de Glanville’i vaimustavalt kaunis operaatoritöö paneb hingama loodusega ühes rütmis, lubab osa saada suurejoonelistest udustest päikesetõusudest, mõisasse naasnud linnu-, looma ja taimeliikide lähivõtetest, tunda puhast rõõmu ökosüsteemi võimalikust ellujäämisest.
Film „Wilding“ põhineb Isabella Tree 2018. aasta raamatul „Wilding: The Return of Nature to a British Farm“.
Filmiõhtu juhatab sisse TÜ taastamisökoloogia professor, kliimaministri teadusnõunik Aveliina Helm.