KUMU DOC : PÖFF

Ring ja ruut. Hipgnosise lugu

Ingliskeelne pealkiri
Squaring the Circle (The Story of Hipgnosis)
Režissöör
Anton Corbijn
Riik
Ühendkuningriik
Aasta
2022
Programm
Kumu dokumentaal

Storm Elvin Thorgersoni ja Aubrey Powelli 1967. aastal moodustatud kunstnike rühmitus Hipgnosis tõusis kiiresti maailma olulisemaks ja uuendusmeelsemaks kollektiiviks heliplaatide ümbriste ja pakendite kujundusvaldkonnas.

Nii nagu 1960. aastate lõpu bändid tegelesid muusikaliste otsingutega, otsis ka Hipgnosis uusi võimalusi seda muusikat läbi kujunduse visualiseerida. Nende albumikujundused põhinesid fotograafial, kuid lähenemine ja foto kasutamisviis erinesid väljakujunenud traditsioonist kardinaalselt. Kui seni oli kaanefoto eesmärk anda infot artisti kohta, siis Hipgnosis kujundas albumi kui eraldiseisva kunstiteose.

Hipgnosise rahvusvaheline läbilöök sündis 1973. aastal Pink Floydi albumi „The Dark Side of the Moon“ ja Led Zeppelini albumi „Houses of The Holy“ kujundustega. Kuni 1980. aasta keskpaigani kujundas rühmitus üle 400 plaadiümbrise maailma kõige mõjukamatele artistidele, kes filmis ka sõna saavad.

„Ring ja ruut. Hipgnosise lugu“ on tuntud fotograafi (U2, Joy Division, Björk jpt), filmirežissööri („Control“) ja muusikavideote (Depeche Mode’i „Enjoy the Silence“) lavastaja Anton Corbijni debüütdokumentaalfilm.

Filmiõhtu juhatab sisse muusik Taavi-Peeter Liiv, kelle plaat „Skorpion" võitis tänavu Eesti muusikaettevõtluse auhinna parima albumikujunduse kategoorias (kujundasid Ulrike Brett Uukkivi ja Ingmar Järve).

Režissöör
Anton Corbijn
Stsenarist
Trish D Chetty
Produtsent
Trish D Chetty, Ged Doherty, Colin Firth
Operaator
Stuart Luck, Martijn van Broekhuizen
Monteerija
Andrew Hulme
Produktsioon
Raindog Films
Kestus
Keel
inglise
Teised festivalid
Sundance

Seansid

Kumu auditoorium KUMU
SeanssRing ja ruut. Hipgnosise lugu
LisainfoFilmiõhtu juhatab sisse Eesti Muusikaettevõtluse Auhinnad 2023 (EMEA) aasta albumikunduse võitja Taavi-Peeter Liiv
Treiler