Ameerika provints peidab üllatavat arhitektuuri
Uudis
Pöffihunt

Kui te Louisianasse satute, ärge kartke läbi astuda Shreveportist – ükskõik mis teile ka selle kuritegevuse tasemest ei räägita.

Just selles linnakeses tegutsesid enne ja pärast II maailmasõda Samuel G. ja William B. Wiener – vennad, kelle looming tegi sellest ühe Ameerika moodsa arhitektuuri keskuse.

Kes olid need Ameerika modernismi unustatud pioneerid ja mida põnevat sealt leida võib, näitab Gregory Kallenberg oma silmiavavas filmis „Ootamatu modernism. Vendade Wienerite arhitektuur”, mis tuleb kolmapäeval esitlemisele Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas.

Oma eluajal rohkem kui 130 elu-, äri- ja ühiskondlikku hoonet projekteerinud Wienereid inspireeris Euroopa uuenduslik arhitektuur, eriti Bauhaus, millega nad tutvusid 1927. ja 1931. aastal. Ameerikasse naastes rakendasid nad nähtut oma kodulinnas – samal ajal, kui seesama rahvusvaheline stiil hakkas levima ka New Yorgis ja Los Angeleses.

„Tänu Wieneritele on Shreveport Ameerika moodsa arhitektuuri pärl, mida on hakatud taasavastama alles viimasel ajal,” on öelnud linateose autor Gregory Kallenberg, kes on samuti Shreveportist pärit.

Filmi täiendab põhjalik veebikaart, mis tutvustab Wienerite 18 tähelepanuväärsemat hoonet.

„Me loodame, et see film ja kaart on nagu majakad, mis juhatavad maailma arhitektuurihuvilised Shreveporti, millest nad enne mitte midagi ei teadnud,” usub autor.

Shreveporti mainet on pikka aega tumestanud rohke kuritegevus, näiteks pannakse seal ühe elaniku kohta toime rohkem mõrvu kui enamikes USA suurlinnades. Viimastel aastatel on püütud kuritegevuse levikut siiski kontrolli alla saada ja seda on krooninud ka teatav edu.

Kolmapäeval, 11. jaanuaril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse kunstiteadlane Karin Paulus.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF. Sissepääs prii.