Hea disain on hea äri
Uudis
Pöffihunt

Veebruar on Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas pühendatud arhitektuurile ja disainile.

Selle juhatab sisse USA režissööri Jason Andrew Cohni film „Modernism, Inc”, mis annab ülevaate korporatiivse disaini üheks pioneeriks peetava Eliot Noyesi elust ja loomingust.

Just Noyes oli see, kelle juhtimisel hakati alates 1950ndate lõpust välja töötama ettevõtte IBM visuaalset kuvandit, millest sai suur eeskuju paljudele. See ei tähendanud ainuüksi toodete disaini nagu varem, vaid kõike alates ettevõtte logodest ja lõpetades kontorite arhitektuuriga.

Ta uskus, et ettevõte peab olema nagu hea maal: kõik, mis on nähtaval, toetagu terviklikku ideed.

Sellest ajast pärineb ka Noyesi sõnastatud ja IBMi juhi Thomas J. Watson juuniori suu läbi kuulsaks saanud moto „Hea disain on hea äri”, mis lahti seletatuna tähendab seda, et ühtne visuaalne kuvand tõstab ettevõtte turuväärtust.

Lisaks IBMile töötas Noyes ka paljude teiste ettevõtete, näiteks Mobil Oili ja Westinghouse´i visuaalse identiteedi kallal. Tema initsiatiivil sai Mobil Oili oma siiani kasutatava punase o-ga logo ja ta ise kujundas ettevõtte tanklaid, mis kuuluvad Ameerika ja Inglismaa modernistliku arhitektuuri pärandisse.

Teedrajava disaineri täht hakkas kustuma 1960ndate teisel poolel, kui uus põlvkond vaidlustas ohjeldamatu tarbimise mentaliteedi, mille propageerimises peeti vastutavaks ka Noyesi.

Kolmapäeval, 7. veebruaril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse kunstiteadlane Karin Paulus.

Kokku jõuab veebruaris ja ka märtsi esimesel kolmapäeval ekraanile viis arhitektuurifilmi.

Lisaks Jason Andrew Cohni filmile „Modernism, Inc” on kavas veel Šveitsi režissööride Karin Bucheri ja Thomas Karreri filmi „Utoopia jõud. Le Corbusier’ Chandigarh”, Saksa režissööri Jan Schmidt-Garre filmi „Lubadus. Arhitekt BV Doshi”, Brasiilia režissööri Denise Zmekholi filmi „Klaasnahk” ja värske täiendusena Sri Lanka režissööri Afdhel Azizi filmi „Koha vaim. Geoffrey Bawa elu ja töö”, mis tutvustab Sri Lanka ja kogu Lõuna-Aasia üheks mõjukamaks nüüdisaegseks arhitektiks ja maastikukujundajaks peetava Geoffrey Bawa loomingut.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF.

Sissepääs PRII.