Kumus leitakse üles kadunud sürrealist
Uudis
Pöffihunt

Salvador Dalí, René Magritte, Max Ernst… – aga kuhu jäävad sürrealistlikud naiskunstnikud?

Kõige viimane aeg on avastada enese jaoks Leonora Carrington (1917–2011) – suurema osa oma elust Mehhikos elanud sürrealist, kes veel mõnda aega tagasi polnud laiemalt tuntud isegi oma sünnimaal Suurbritannias.

Nüüd makstakse tema teoste eest miljoneid – rekordhind, 28,5 miljonit dollarit, saavutati alles äsja New Yorgis toimunud Sotheby´se oksjonil.

Auhinnatud Briti dokumentalisti Teresa Griffithsi film „Leonora Carrington. Kadunud sürrealist”, mis jõuab ekraanile kolmapäeval Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas, annab põhjaliku ülevaate selle kunstniku elust ja loomingust ega jäta kahtlust, et tegu on sürrealismi ajaloo ühe kõige huvitavama esindajaga.

„Iiri-inglise päritolu mässaja pöörane teekond briti erakunstikoolidest läbi Pariisi sürrealistide salongide, sõja, Hispaania vaimuhaigla, fiktiivabielu ja põgenemise pereõnneni Méxicos vääriks vähemalt telesarja. Tegemist on kultusliku autoriga, kummalise sümbolismi superstaariga, kellel oli must vöö müstikas. Leonora Carringtoni nimi on kummitanud nii maagilise realismi kui mütoloogilise sürrealismi ajalugusid, nüüdseks on temast kujunenud suurnimi, kes vaimustab võrdselt nii filmiloojaid ja ulmekirjanikke kui kunstiloolasi ja kuraatoreid,” kirjutab kunstiteadlane Maria-Kristiina Soomre Carringtoni kohta, kelle seitse maali on hetkel eksponeeritud Kumus.

Tegu on väljapaneku „Ajalugu ja müstika. Ladina-Ameerika kunst ja Euroopa” osaga, mille publikuprogrammi kuulub ka filmi „Leonora Carrington. Kadunud sürrealist” linastus.

Sürrealism tähistab sel aastal ka oma sajandat sünnipäeva.

Film võitis 2018. aastal maineka Griersoni auhinna parima Briti kunstifilmi kategoorias.

Kolmapäeval, 18. septembril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse Maria-Kristiina Soomre.

Linastus kuulub kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal”, mida korraldavad Kumu ja PÖFF.

Sissepääs PRII.