Miks on vaja tunda Eileen Grayd
Uudis
Pöffihunt

Eileen Gray oli 20. sajandi alguse meestekeskses disaini- ja arhitektuurimaailmas üks väheseid silmapaistvaid naisi, kelle olemasolu unustati aastakümneteks.

„Kui keegi väidab, et modernismi isa on Le Corbusier, siis modernismi ema võiks olla Eileen Gray,” võetakse tema tähtsus kokku filmis „Disainer ja arhitekt Eileen Gray” (Gray Matters), mis linastub kolmapäeval Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas.

Marco Orsini mõne aasta tagune linateos kuulub nende näituste, raamatute ja filmide lainesse, mille eesmärk on anda sellele siiani kahetsusväärselt vähe tuntud kunstnikule, kes korraga määratles ja trotsis modernismi tavasid sisekujunduses, disainis ja arhitektuuris, tagasi tema koht maailma kunstiloos.

Pika elu elanud Gray (1878–1976) olulisimaks teoseks on Prantsuse Rivieras asuv, aastatel 1926–1929 valminud modernistlik villa E-1027, mille autoriks tavatseti pikka aega pidada hoopis Le Corbusier`d. Nende suhe oli vastuoluline ja muutus suisa vaenulikuks, kui Le Corbusier, kes kuulus villa imetlejate sekka, maalis selle seintele Picasso stiilis provokatiivsed pildid, mida Gray pidas vandalismiks – hiljem on seda nimetatud ka koha kättenäitamiseks liiga andekale naisarhitektile.

Kogu oma elu kehtivaid norme trotsinud ja patriarhaalse ühiskonna poolt tõrjutud Gray vajus unustuse hõlma pärast II maailmasõda ja tema loomingut hakati taasavastama alles 1970ndatel, vaid mõni aasta enne kunstniku surma. Nüüd makstakse Gray teoste eest hiigelhinda, näiteks müüdi 2009. aastal Christie´se Pariisi oksjonil tema tugitool „Draakonid” (1919) koguni 28 miljoni dollari eest – rohkem kui ühegi teise tooli eest on makstud.

„Eileen Gray lugu pole oluline mitte ainult autori erakordse kunstilise pärandi, vaid ka inimliku suuruse pärast: see on lugu ühe väljapaistva naise sihikindlast teekonnast, mille jooksul jäi ta sõltumata muutuvast ajast kindlaks oma muusale ja iseendale,” ütleb filmis kunstiekspert Philippe Garner.

Seitse aastat valmis Gray elust ka mängufilm „Iha hind”, mis on suures osas filmitud villas E-1027 ja käsitleb ka kunstniku suhet Le Corbusier´ga.

Kolmapäeval, 23. veebruaril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse kunstiteadlane Karin Paulus.

Seansile pääseb ainult COVID-tõendi esitamisel. Mask on kohustuslik.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF. Sissepääs kõigile selle sarja seanssidele on prii.

„Disainer ja arhitekt Eileen Gray” treiler.