Modernistlik utoopia Himaalaja jalamil
Uudis
Pöffihunt

Mis ühendab Nikolai von Glehni ja Jawaharlal Nehrut?

Õige vastus: üks asutas Nõmme, teine pani aluse Chandigarhile. Edasi sarnasus lõpeb.

Chandigarhist pidi saama India kõige moodsam linn – riigi uus nägu –, mida kutsuti 1950ndate algul kavandama üks mõjukamaid 20. sajandi arhitekte Le Corbusier.

Milline näeb see modernistlik utoopia välja 70 aastat hiljem ja mida arvavad oma kodust Chandigarhis elavad inimesed ise, uurib Šveitsi režissööride Karin Bucheri ja Thomas Karreri film „Utoopia jõud. Le Corbusier’ Chandigarh”, mis jõuab ekraanile Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarja arhitektuurikuu programmis.

„Chandigarhil on inimese nägu. See seob meid kosmose ja loodusega ja selle kodanikud saavad elada täiuslikku ja harmoonilist elu,” kirjutas Le Corbusier talle iseloomuliku kõrgelennulisusega oma kõige ambitsioonikama projekti kohta.

Poolele miljonile elanikule kavandatud linn on üllatavalt autentselt säilinud ja selle halduskeskus Capitol Complex kuulub alates 2016. aastast UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Film võitis mullusel Veneetsia arhitektuurifilmide festivalil peaauhinna.

Kolmapäeval, 14. veebruaril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse arhitektuuriajaloolane Mait Väljas.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF.

Sissepääs PRII.