Saamide varandus rändab tagasi koju
Uudis
Pöffihunt

50 000 saamidele kuulunud eset on ikka veel mööda ilma laiali.

Kui Soome rahvusmuuseum otsustab tagastada saamidele üle 3000 etnograafilise eseme, võtab saami dokumentalist Suvi West ette teekonna, mis seab ta silmitsi oma rahva traumaatilise minevikuga – teisestamise, koloniseerimise ja assimileerimise pärandiga.

Tema ja Anssi Kömi tundeküllane ja poeetiline film „Kojutulek” (Máhccan – kotiinpaluu), mis linastub kolmapäeval Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas, näitab, kui oluline on muuseumide dekoloniseerimine ja ainelise kultuuripärandi tagastamine väikesele põlisrahvale, kellelt oli võetud õigus kujundada ise oma minapilti.

„Mis tunne on olla uurimisobjekt? Nad võtsid ära teie asjad ja kirjutasid üles teie imelikud kombed. Nad ütlesid, et me kaome, kui tuleb tsivilisatsioon,” pöördub West oma filmis esivanemate poole, keda veel sada aastat tagasi näidati Euroopa loomaaedades.

Ta sõidab Berliini, et näha üht oma rahva püha eset – nõiatrummi. Teadaolevalt on neid säilinud 71, millest ainult neli on saamide eneste käes. Göteborgist avastab ta omaenda vanavanaisale kuulunud esemeid. Ta jälgib, kuidas sängitatakse mulda saamide luid, mis on üles kaevatud, et neid teaduslikult uurida. Kas vanu, sügavale rahva hinge löödud haavu on veel võimalik parandada?

„Kojutulek” esilinastus 2023. aastal Toronto filmifestivalil ja kandideerib eelmise aasta parima Soome dokumentaalfilmi Jussi-auhinnale.

Film linastub vahetult enne saamide rahvuspüha, mida tähistatakse 6. veebruaril.

Kolmapäeval, 31. jaanuaril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatavad sisse hõimuliikumise edendajad Jaak Prozes ja Janno Zõbin.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF.

Sissepääs PRII.

Kontakt email edukalt vahetatud
Soovitud email on juba kasutusel teie profiilis
Soovitud email on kasutusel teise kasutaja poolt
Uue konto ühendamine õnnestus
Uus konto on juba teie alias
Uue konto ühendamine ebaõnnestus