Törtsuke sürrealismi kulub ikka ära
Uudis
Pöffihunt

Luis Buñuelist on tehtud palju filme. „Buñuel. Sürrealist” on neist üks paremaid.

Kuis saakski see teisiti olla, sest kolmapäeval Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas ekraanile jõudva filmi autor Javier Espada on pühendanud oma elu just maailmakuulsa kaaslinlase – mõlemad on pärit Calandast – loomingu uurimisele.

Juba teismelisena Buñueli filmid avastanud Espada on Calandasse Buñueli keskuse asutaja ja mitme suure sürrealisti elu ja loomingut käsitleva filmi autor. Ühtlasi oli tal õnn lävida aastaid Jean-Claude Carrière´ga, kes oli Buñueli sõber ja kirjutas mitu tema hilisema perioodi filmi, sealhulgas „Kodanluse diskreetse võlu” ja „Päevase kaunitari”.

Carrière, kes lahkus meie seast eelmisel aastal, on ka üks neist, kellele „Buñuel. Sürrealist” on pühendatud.

Film annab põhjaliku ülevaate üheks maailma kõige olulisemaks filmirežissööriks peetava autori elust, loomingust ja inspiratsiooniallikatest, sisaldades hulgaliselt filminäiteid ja tuues esmakordselt laiema vaatajaskonna ette haruldast arhiivimaterjali.

„Oma filmidega tahan ma häirida, rikkuda konformismi reegleid, panna inimesi uskuma, et maailm nende ümber pole kaugeltki täiuslik,” kuulutas Buñuel ise. Ja kuigi ta sürrealismist järk-järgult eemaldus, jäi sürrealistlik allhoovus tema loomingusse püsima.

Eelmisel aastal Cannes´i filmifestivalil esilinastunud dokumentaalfilm jõuab ekraanile koos Buñueli krestomaatilise tummfilmiga „Andaluusia koer”, mida on nimetatud ka maailma kuulsaimaks lühifilmiks ja öeldud, et kui te pole seda näinud, ei tea te, mis on sürrealism.

Kolmapäeval, 16. märtsil kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse filmiajakirjanik Tõnu Karjatse.

Vastavalt valitsuse otsusele ei pea seansile pääsemiseks enam esitama COVID-tõendit. Mask on jätkuvalt kohustuslik.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF.

Sissepääs kõigile selle sarja seanssidele on prii.