KUMU DOC : PÖFF
Totaalne disainer Arne Jacobsen
Uudis
Pöffihunt

Taanlase Arne Jacobseni disain on jõudnud isegi Stanley Kubricku kuulsasse filmi „2001: Kosmoseodüsseia”.

Futuristlik söögiriistade komplekt, mida kasutatakse Jupiteri poole liikuvas kosmoselaevas, moodustab pealtnäha pisikese, kuid väga olulise osa Taani moodsa arhitektuuri ja disaini suurkuju Arne Jacobseni (1902‒1971) loomingust.

„Ühtviisi meeliülendav on nii teelusika kui ka rahvuspanga loomine,” tavatses ka totaalseks disaineriks nimetatud autor ise rõhutada – näiteks märgilise SAS Royal Hoteli puhul ei piirdunud ta ainult hoone enda projekteerimisega, vaid kavandas sinna sisse ka mööbli, valgustid ja muud sisustusesemed kuni küünlajalgade ja tuhatoosideni välja.

Kuidas sündisid oma ajast ees olnud autori ikoonilised teosed ja kuidas need on kujundanud moodsat Taanit, näitab „Arne Jacobseni modernne Taani” (Arne Jacobsen’s Modern Denmark), mis linastub Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarja arhitektuurikuu raames.

Taani rahvustelevisooni tellimusel valminud film annab põhjaliku, samas kompaktse ülevaate Jacobseni elust ja loomingust, mida näib olevat võimatu kokku võtta. Ainuüksi hooneid projekteeris ta üle saja, tuntumateks näideteks SAS Royal Hoteli kõrval Taani rahvuspank, Aarhusi raekoda, Bellevue teater ja Skovshovedi bensiinijaam. Lisaks kavandas ta mööblit (toolid „Muna”, „Luik” ja „Sipelgas”), tekstiile ja loendamatu hulga väiksemaid esemeid alates lauanõudest ja lõpetades kelladega.

Film valmis Arne Jacobseni 120. sünniaastapäevaks, mida mullu üle terve maailma tähistati.

Kolmapäeval, 15. veebruaril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatavad sisse filmi autor Lars Rønnov Torp ja kunstiteadlane Karin Paulus.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF.

Sissepääs prii.