Kuidas sündisid Marimekko kuulsad mustrid, mis vallutasid algul Soome ja siis kogu maailma?
Sellest räägib Soome režissööri Leena Kilpeläineni film „Värvi- ja vormilooja Maija Isola” (Maija Isola), mis linastub kolmapäeval Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas.
Maija Isola kavandas aastatel 1949-1987 Soome disainiettevõttele Marimekko üle 500 värvirõõmsa mustri, mis leidsid tee tekstiilkangastele ja hiljem ka paljudele disainesemetele. Neist kõige tuntum ja siiani kasutatav on tõenäoliselt „Unikko” ehk eesti keeles „Moon”, mis valmis 1964. aastal ninanipsuna Marimekko asutajale Armi Ratiale, kes oli enne seda kuulutanud, et lillemustritele pole tema firmas kohta.
„Maija Isola on meie kunstiajaloo suur tundmatu sellest hoolimata, et peaaegu kõigil soomlastel on tema mustritega isiklik suhe,” kirjutas äsja ka Soome kinodesse jõudnud filmi kohta ajaleht Helsingin Sanomat, tõstes iseäranis esile linateose valgustuslikku iseloomu.
Film ei käsitle üksikasjalikult mitte ainult Isola sündmusterohket elu ja inspiratsiooniallikaid - Soome loodust, ühiskondlikke muutusi ja kohti, kus ta reisis -, vaid ka tema absoluutse kunstilise vabaduse otsinguid, mille tõttu kippusid kannatama suhted Marimekkoga.
Leena Kilpeläinen on Eesti vaatajatele juba tuttav autor, tema eelmine film „Sokurovi hääl” rääkis nimekast vene filmilavastajast Aleksandr Sokurovist ja oli toodetud koos Eesti stuudioga Revolver Film.
Kolmapäeval, 9. märtsil kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse kunstiteadlane Kai Lobjakas.
Seansile pääseb ainult COVID-tõendi esitamisel. Mask on kohustuslik.
Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF. Sissepääs kõigile selle sarja seanssidele on prii.
„Värvi- ja vormilooja Maija Isola” treiler.