Bastille´ ooperimaja ehitamise Kolgata tee
Uudis
Pöffihunt

See pole ainult Eestis nii. Märgiliste hoonete ehitamise ümber lüüakse lamenti ka mujal.

Ühe sellise maja valmimise uskumatu lugu on jäädvustatud Kanada režissööri Leif Kaldori filmis „Bastille´ ehitamine”, mis jõuab ekraanile juba sel kolmapäeval Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas.

On aasta 1983. Prantsuse president François Mitterrand on otsustanud, et kunagise kurikuulsa Bastille´ vangla asukohale peab kerkima moodne ooperimaja. Välja on kuulutatud anonüümne konkurss ja nüüd on tibude kokkulugemise aeg – avatakse võidutöö juures olev kinnine ümbrik, kus arvatakse olevat nimeka Ameerika arhitekti Richard Meieri nimi. Aga võta näpust, töö autoriks osutub hoopis kõigile tundmatu Kanada arhitekt Carlos Ott.

Noor ja kogenematu kanadalane kistakse kohe poliitiliste lahingute ja intriigide keskele – kord keeratakse rahakraan kinni, siis jälle lahti. Tööseisakud on tavalised. Stress tapab. Läheb viis aastat, enne kui Opéra Bastille lõpuks oma uksed avab.

Leif Kaldori film äratab ellu selle unustatud loo, mis on uskumatum kui väljamõeldis – korraga dramaatiline, naljakas ja põnev.

Kolmapäeval, 20. septembril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva linastuse juhatab sisse arhitekt Margit Mutso.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF.

Sissepääs prii.